Trabzonspor Süper Lig üçüncülüğünü garantileyince, “Ziraat Türkiye Kupası da bizimdir” diyen çok olmuştur. Ancak Avcı’nın sezon boyunca baş yoldurtan tercihleri ve oyuna müdahaledeki gecikmeleri kupanın Bordo Mavililerin avuçlarından uçup gitmesine neden oldu.

İki büyük kulübün kupa finali müthiş tribünler önünde oynandı. Beşiktaş seyircisi olmasaydı eminim Trabzonspor seyircisi yine o stadı dolduracaktı. İstiklal Marşı hep bir ağızdan büyük coşkuyla okundu.

Trabzonspor, maçın başlarında istediğini aldı. Paul Onuachu’nun mükemmel tek kişilik resitaliyle öne geçti. Ancak öne geçtikten sonra takım durdu. İlk yarı boyunca hep güvendiğimiz sağ kanattaki Maunier- Visca ikilisi adeta sahada yoktu. Berat- Umut- Bardhi’den oluşan orta saha tel  dökülüyordu. Temaslı futboldan uzak olan bu üçlü saç baş yoldururken, Abdullah Avcı da taraftarlar gibi sadece izledi. Yarım saat boyunca süren bu oyuna nasıl isyan edip müdahale etmedi akıl alır gibi değil. Nitekim istatistiklere bakıldığında eğer Uğurcan gününde olmasaydı maçın ilk yarısı en az 3-1 ya da 4-1 Beşiktaş’ın lehine bitebilirdi.

Bizim anlamadığımız oyuna müdahale için ille de ilk devrenin bitmesi mi gerekir. Takımını bir golden ederken bir de penaltı yaptıran ve sahada resmen yürüyen, doğru düzgün iki orta yapamayan Bardhi’nin torpili nereden geliyor ki!

İkinci yarıya aynı onbirle başlayan Avcı da belli ki kupadan umudunu kesmişti. Takımı motivasyondan uzaktı. Büyük umutlarla Fountas’ın yerine dahil olan Trezeguet de faydasız eleman gibiydi. Hiçbir aksiyonunun göremedik. Pepe ve Umut Bozok oyuna girince Trabzonspor beraberliği bulsa da maçın uzatma anlarında gelen Beşiktaş’ın golü maçın hakkını teslim ederken futbolun adaletini de ortaya koymuş oldu.

Ancak yenilen goller tamamen savunma hatalarından kaynaklandı. Takım bir tane yan topa kafa vuramadı. Stoperler kulübede otururken en çok ihtiyaç duyduğun orta sahayı defansta oynatırsan ve böylesi bir final maçında orta sahayı teslim edersen olacağı buydu.

Sonuç olarak; Trabzonsporlu futbolcular ve Abdullah Avcı Ziraat Türkiye Kupası’na motive olamadı. Bordo Mavililer sezonun özeti olan yan pas- geri pas ve temassız futboluyla Beşiktaş’a kupayı ikram etti. Abdullah Avcı’nın bu futbolunun önümüzdeki sezonda alıcısı olmaz. Artık seyirci de maça gitmez. Bizden söylemesi!