Trabzon Faruk Başaran Bilim ve Sanat Merkezi TÜBİTAK tarafından düzenlenen 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması kapsamında Erzurum Bölge Finallerinde; 6 alanda 15 proje ve 49 kişiyle katılım sağlayan merkez, kimya alanında  birincilik, yazılım alanında ikincilik, matematik  ve biyoloji alanında üçüncülük alarak toplamda 4 alanda derece alarak Trabzon ilini başarılı şekilde temsil etti. Öğrenciler, özveriyle çalışan öğretmenler, Müdür Selçuk İslamoğlu ve idareciler, yarışmadan başarılı şekide okullarına geri döndü.

Öğretmenlere yöneltilen sorularda:

Finallerle ilgili neler söylemek istersiniz?

Öğrencilerimizin oldukça keyif aldığı, yeni arkadaşlıklar edindiği bir ortamdı. Birçok çok şeyi ilk defa deneyimleyerek, güzel hatıralar biriktirdiklerine inanıyorum. Bölge finalleri güzel geçti bölgedeki projeler iyiydi öğrencilerimin kazanımları büyük oldu ayrıca güzel bir organizasyondu güzel ağırlandık yalnızca çok erken saatlerde kalkmak biraz yorucuydu.

Whatsapp Image 2024 04 29 At 08.19.00 (2)

Ve projenizle ilgili kısa bilgi verirmisiniz?

Bölge 1. Olan kimya projemiz de balık ve dana köftesinin gıda raf ömrünü kimyasal kullanmadan doğal bitki özleriyle uzatmayı hedefledik. Bölge 2. olan yazılım projemiz, töre ve inancımızda önemli bir yeri olan fedakarlık mefhumunun kan bağışı örneği üzerinden  ülke geneline duyurulması, bu konudaki farkındalığı artırılması ve  merkezi bir yönetim panelinden kontrol edilmesini sağlayan yazılım paketi geliştirilmesi üzerine kurulu bir çalışmaydı. 

Yarışmaya nasıl hazırlandınız?

Belirli bir süre öğrencilerle yürüttüğümüz beyin fırtınası sonrası, problemimizi netleştirdik. Genel çerçeveyi belirledikten sonra detaylı bir yol haritası olusturduk. Problemin çözümünde temel felsefemiz,  mümkün olan en basit yöntemi uygulamaya koymaktı. Öğrencilerle birlikte konu belirledik literatür taramayı öğrettim onlara beraber literatür taradık sonrasında yöntemi belirledik ve uyguladık veri toplamayı bulguları öğrenciler yaptı rapor yazdılar ben sonrasında kontrol ettim bölgeye geçince de sunuma çalıştık.

Bu kaçıncı dereceniz kaçıncı kez katıldınız? 

Kimya alanında 1. Olan Bahtışen Ramoğlu; "Ortaokul ve lise karışık 12 kez katıldım kimya alanında liselerde dört birincilik ortaokullarda iki birincilik biyoloji alanında liselerde üç birincilik ortaokullarda bir üçüncülük fizik alanında liselerde bir birincilik ve bir üçüncülük aldık kimya alanında iki ikincilik, liselerde ortaokullarda da ikincilik aldık. Türkiye genelinde liselerde biyolojide birinci kimyada iki kez üçüncü fizikte bir teşvik ödülü ortaokullarda da kimyadan bir teşvik ödülü aldık. Yazılım alanında 2. Olan Ceyhun Salih 2 kez katıldı ve ikisinde de derece aldık." ifadelerini kullandı. 

İranlı bisikletçiler 'Dünya yeşil kalsın, savaş olmasın' diye pedal çevirdiler İranlı bisikletçiler 'Dünya yeşil kalsın, savaş olmasın' diye pedal çevirdiler

Biyoloji alanında 3. olan Uzman Öğretmen Mehmet Ali KOÇASLAN geçen yıl ortaokul proje yarışmalarında Fizik alanında 2. lik ödülü almıştır. Ayrıca daha önceki yıllarda yine fizik alanında lise kategorisinde 3. lük ödülü almıştır.

Editör: Sonnur Örnek