Teknik direktörlük görevine Abdullah Avcı’nın gelmesinin ardından Trabzonspor’un iyi bir çıkış yakaladığını görmekteyiz. Avcı ile ikinci döneminde 3 galibiyet, 1 beraberlik alan Trabzonspor 10 puan toplarken biranda zirvede kendisine yer buldu. Özellikle Avcı yönetimindeki Bordo-Mavili ekip 26 yıl sonra Fenerbahçe’yi evinde devirmeyi başardı. Ancak geriye dönersek daha ilk maçının ardından Abdullah hoca bazı kesim tarafından eleştirilmeye başlanmıştı. 

Acaba bu 4 maçlık periyot sonrasında bu eleştirilerde bulunan kişiler ne düşünüyorlar acaba? Avcı bu gibi kişilere en iyi cevabı sahada vermekte. 

Gerçekten çok sabırsızız. Hemen her şeyin değişmesini bekliyoruz. 

Ancak bu işler öyle kolay değil. Abdullah hoca bir kez daha farklılığını göstermeye başladı. İyi ki Trabzonspor’un yolu yeniden Abdullah hocayla kesişti. Eksik bölgelere devre arasında yapılacak takviyelerle birlikte Trabzonspor Avcı nezaretinde ligde çok daha başarılı sonuçlar elde edecektir. 

Buna inancımız tam.

TRABZONSPOR’UN YERİ HER ZAMAN ZİRVEDİR

Trabzonspor son haftalarda futbol olarak tam olmasa da saha sonuçları olarak beklentilere cevap verdiğini görmekteyiz. Fenerbahçe zaferinin ardından Konyaspor karşısında alınan 3 puan çok değerli oldu. 

Bordo-Mavili ekip böylelikle milli maçlar nedeniyle liglere verilen araya büyük bir moralle girmiş oldu. Bu aranın Bordo-Mavili takım adına oldukça faydalı olacağını dile getirmeliyiz. Trabzonspor’un teknik direktörlük görevine Abdullah Avcı’nın getirilmesinin ardından bir toparlanma içerisine girdiği ortada. 

Eğer bu istikrarını devam ettirebilirse bizler buna inanıyoruz zirve yarışında söz sahibi olacaktır. 

Trabzonspor’un yeri her zaman zirvedir.  

KONYA MAÇINDAN DERSLER ÇIKARILMALI

Fenerbahçe galibiyetinin ardından temennimiz Trabzonspor’un Konyaspor karşısında iyi bir futbolla galip ayrılmasıydı. Peki, bu temennimiz karşılığını buldu mu derseniz? Maalesef buna olumlu cevap veremiyoruz. Konyaspor karşısında hiç hayal ettiğimiz Trabzonspor’u karşımızda göremedik. Maçın ilk yarısı faciaydı dersek hiç abartmamış oluruz herhalde. Bordo-Mavili futbolcuların tek yapabildikleri sağa, sola ve geriye pas yapmalarıydı. Rakip sahaya girmekte zorlanan Trabzonspor neredeyse devreyi gol pozisyonuna giremeden tamamladı. 

Buna karşın konuk ekip sahaya çok iyi yayılırken hızlı pas akışıyla Trabzonspor karşısında çok önemli net gollük pozisyonlar yakaladı. 

Neyse ki son vuruşlarda aynı başarıyı gösterememeleri Trabzonspor’un mücadelede geri düşmesini engelledi. Trabzonspor ikinci yarıda daha etkili olsa da yine Konyaspor’un direncini kıracak bir futbol ortaya koyamadı. 

Böyle futbol olarak beklenenin çok altında olan Trabzonspor için tek olumlu durum bu maçta kazanılan 3 puan oldu. Belki gün kurtarıldı ancak eğer gerekli dersler alınmazsa Trabzonspor’un ilerleyen haftalarda hüsran yaşaması da kaçınılmaz olacaktır. 

FIRTINA TEMPOLU OYNAMALI

Trabzonspor gibi iddialı bir ekip rakip kim olursa olsun hücuma dayalı bir anlayışta olmalı. Özellikle iç sahada rakibin başını ayağa kaldıracak vakti olmamalı. 

Tempolu bir futbol ortaya koyarak rakibini bunaltmalı. Zaten Bordo-Mavili ekibin az temposunu artırdığında aradığı golleri de bulduğunu görüyoruz. 

Aksi bir futbol anlayışında ise Bordo-Mavili takımın rakip kim olursa olsun çok zor durumlara düştüğünü görmekteyiz. Abdullah hoca göreve gelir gelmez takıma dokunuşlarını yapmaya başladı. 

Bu özlemini duyduğumuz Trabzonspor’u bundan sonraki haftalarda karşımızda göreceğimize inanıyoruz. 

MUHTEŞEM ONUACHU

Trabzonspor’un bu sezonki en isabetli transferlerinden birinin hiç kuşku yok ki golcü oyuncu Paul Onuachu olduğunu söyleyebiliriz. 

Nijeryalı santrfordan ne kadar övgü dolu sözlerle bahsetsek azdır sanırım. 

Büyük gol sıkıntısı çeken Bordo-Mavili ekibe adeta ilaç oldu. 

Özellikle Konyaspor’a attığı ikinci gole ne söylenebilir ki muhteşem bir goldü. Türkiye liglerinde böyle bir gole daha önce hiç tanıklık etmediğimizi ifade edebiliriz. Transfer dönemini Petkovic gelecek diye bekleyip durmuştuk. 

Uzun süre gündemi meşgul eden bu transfer olumsuz sonuçlanmıştı. 

O zaman bu transferin gerçekleşmemesi nedeniyle hayal kırıklığı yaşamıştık. 

Ancak Paul Onuachu’yu gördükten sonra neredeyse iyi ki o transfer olmamış demekten kendimizi alamıyoruz. Çünkü eğer Petkovic transferi olsaydı belki de Paul Onuachu’nun yolu Trabzonspor ile kesişmeyecekti biz de böyle üst düzeyde bir oyuncuyu izlemekten mahrum kalacaktık. 

Onuachu’nun transferinde payı kim varsa bir kez daha kutlamak gerek, böyle bir değerli oyuncuyu Trabzonspor’a kazandırdığı için.

AVCI HOCA ROTASYONA HAZIRLANIYOR

Trabzonspor, Konyaspor karşısında 3 puan elde etse de futbol olarak beklentilerin altında kalmıştı. 

Bordo-Mavili ekibin bu maçta istenen performansı ortaya koyamamasında çok sayıda oyuncunun düşük seviyede bir futbol ortaya koyması etkili oldu.

Özellikle defansta Baniya, Denswil, Larsen, Mehmet Can, orta sahada Abdülkadir ve Berat Özdemir beklentilerin çok uzağında bir performans ortaya koydu. Takımda bu kadar düşük seviyede oyuncu olduğu zaman da haliyle kötü futbolda kaçınılmaz oluyor. Bir kere defansta Benkoviç ve orta sahada Bakasetas ilk 11’de yerini almalıdır. Bu açıkça ortaya çıkmıştır. Tabiki Teknik Direktör Abdullah Avcı’da herkesten daha çok oyuncuları hakkında fikir sahibi. 

Takımda gerekli dokunuşları yapacaktır. 

Avcı teknik direktörlüğünde ilerleyen haftalarda çok daha iyi bir takım izleyeceğimizden hiç kuşkumuz yok doğrusu.