Her şeyden öte kazananın kardeşlik ve barışın olacağı bir Karadeniz Derbisinde bu hasletlere ne zamandır hasret kaldığımız yağmurlu bir Samsun akşamında Abdullah Avcı haftalar sonra Mendy’ i orta sahaya alarak gecenin ilk sürprizini yapmıştı. Visca, Denswill ve Beratı’ da yanında oturtarak öncelikle çarşamba günü oynayacağı Karagümrük yari final maçının daha önemli olduğunu gösteriyordu. Defansa sürdüğü Baniya ve Fernandez ile gol yemeyi de düşünmüş,  ileri üçlüyü bozmayarak gol atmayı da düşünmüştu Avcı.

Ama penaltıyla erken gelen Samsunspor golü ardından ilk yarım saat dolmadan iki farkı yakalayınca hem skoru korumak hem de bulabilirsem diğer golleri atarım mantığıyla zaten aklı kupa maçında olan Trabzonspor’un iyice gardını düşürdü. Saha içerisinde bir türlü organize olamayan Trabzonspor ikinci yarı radikal değişiklikler yaparak Mendy’ i tekrar asıl görev yerine döndürse de atı alan Samsunspor çoktan aldığı üç puanla ligde düşme hattından bir adım uzaklaştı hem de yirmi yıla yakın yenemediği Karadeniz devini Samsunspor çimlerine bıraktı.

Önemli olan Trabzonspor’un bu gece sakatlık vermeden Çarşamba günü oynayacağı  Ziraat Türkiye Kupasi yari final maçına çıkabilmekti.Ligde kalmak umudunu bu maça bırakan Samsunspor haddini bilerek oynadı kendisine de lazım olan puanı almasını da bildi.