22 Mart 2022 de gelecek sezonun planlamasını tamamlayan 3 kişiden sadece biri Trabzonspor da kaldı.

Böyle bitirmiştik, son yazımızı o tarihlerde Trabzonspor un çiçeği burnunda başkan ve yönetiminin kararları

· Trabzonspor da yeni yönetim Orhan AK ile yola devam etme kararı aldı. Yapılan açıklamada Orhan AK ve ekibinin başarılı olacağına dair inancı vurgusu yapıldı. (27.03.2023)

· Türkiye Kupası Çeyrek Final maçındaki 3-1'lik mağlubiyetin ardından görevinden istifa ettiğini açıkladı.(5.03.2023)

Yönetimin ilk kararından vazgeçmesi tam 9 (Dokuz) gün sürdü, Orhan AK ile yollar ayrıldı ve Trabzonspor da göreve 5 Nisan da İhsan Derelioğlu geldi ardından Trabzonspor un başına Nenad Bjelica getirildi. Başkanı 10 dakikada ikna eden Nenad Bjelica ile 2023-2024 sezonu için 1,6M € ya anlaşıldı. İlk ciddi sınavına 18 Mayıs 2023 yılında Fenerbahçe maçı ile çıkan Nenad Hoca bu maçtaki ilk 11 tercihi ve skorun 2-0 a gelmesinden sonra yaptığı oyuncu değişiklikleri ile yönetime transfer sinyali verdi. Şampiyonluk sezonundan sonraki kabus niteliğinde bir sezonu böylece geride bırakmış olduk.

Sezon öncesi 06.07.2023 Tarihinde Sayın Başkanımız Ertuğrul Doğan bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Şimdi bu toplantıdan aklımızda kalanları not edelim;

· Trabzonspor un yıllık geliri 615 Milyon TL, Personel ve Futbolcu Maaşları (27 M€ luk Şampiyon Maaş bütçesi ile) hariç yıllık gideri 815 Milyon TL. Yani her yıl 1 Milyar TL açık veren bir ekonomik yapısı var.

· Takım Maaş Bütçemiz 25M€ seviyelerinde ½10 aşağı ½10 yukarı bu bantta tutacağız,

· Trabzonspor un borcunu yönetilebilir hale getirmeye çalışıyoruz, bunu yaparken yarışılabilir bir takım yaratmak zorundayız.

Basın toplantısı ekonomi üzerinde geçmişti. Transfer döneminde ise hepinizin bildiği hatalara ek olarak sakatlıklar da eklenince el de yetersiz bir takım kalmış oldu. Yani sezon bitmeden 8 hafta önce yeni hocasını bulan Trabzonspor son haftalara kadar çok kötü ve plansız bir transfer dönemi geçirdi. Alınan kötü sonuçlar sonucu Başkan ekonomi hakkındaki söylemlerini ve planlarını rafa kaldırarak bazı transferleri gerçekleştirdi. Bu transferler içinde ki bir tanesi var ki akıllara zarar. Nicolas PePe, form düşüklüğü ve sakatlıklarla geçirilen son yılın ardından önümüzde bir Afrika kupası olmasına rağmen 1(Bir) yıllığına Trabzonspor a transfer oldu. Buraya bir virgül koymamız gerek, kronolojik anlatımı durduralım. Bir önceki yazım ve bu yazıda da gözümüze çarpan en büyük konu kulüp ekonomisiydi. Hatırlarsanız  “Trabzonspor ya küllerinden doğacak, ya da tarihin tozlu sayfalarında yer alacaktır.” Söylemleri ile seçime girmiştik. Başkan ise sezon öncesi gelir gider dengesinden bahsetmiş ve makasın ne kadar açıldığından dem vurmuştu. Peki bu kadar ekonomik sıkıntı içerisinde 1(BİR) yıllığına üstelik Afrika Kupası ve sakatlık sorunları varken 4 Milyon € luk PEPE transferi hangi söylem ile bağdaşıyor.

İşte Pepe’nin Trabzonspor‘a Maliyeti:

· 23 Maçta toplam 1250 dakika oynadı

· 6 Gol attı. Attığı her gol 23.333.000TL

· Oynadığı her dakikanın maliyeti ise 112.000TL

Dün olduğu gibi bugün de ‘Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu’ diye soran çıkmadı.

Arkası yarın efendim