Ünye’de rahvan at yarışı heyecanı Ünye’de rahvan at yarışı heyecanı

 Şimdi yeni usta öğreticiler yetiştirmeyi amaçlayan kadınlar, kursların istihdam sağlamada önemli bir rol oynadığını belirtti.
Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi iş birliğinde açılan kuaförlük kursunda 40 yaşındaki Medine Gür, takı tasarım kursunda ise 46 yaşındaki Hümeyra Akbaş, kursiyer olarak çıktıkları bu yolda usta öğretici oldu. Şimdi yeni kursiyere deneyimlerini aktaran usta öğreticiler, kursların kişilerin istihdam edilmesinde önemli bir yeri olduğunun altını çizdi.

"Buradan sertifikasını alanlar kendi işlerini kurabilir"
2020 yılında kapısında kursiyer olarak girdiği kuaförlük kursunda azim ederek usta öğretici olan Medine Gür, "Ben ilk olarak buraya kursiyer olarak başladım. 9 aylık bir eğitimle çıraklıktan usta öğreticiliğe kadar olan belgeleri tamamladım. Burada usta öğretici olarak işe başladım. Burada saça dair her şeyi öğreniyoruz. Buradan sertifikasını alan öğrencilerim tümü kendi işlerini kurabilir. Kursa talep gayet güzel. Gençlerimiz kuaförlük mesleğini tercih ediyor. Ev hanımları da bu mesleğe ilgi duyuyor” dedi.

"Herkes bu kurslara katılabilir”
Kursların çok faydalı olduğunu ifade eden ve 2018 yılında kursiyer olarak başladığı kursta usta öğretici olan Ziraat Mühendisi Hümeyra Akbaş, "Ziraat mühendisiyim. Bir süre kendi mesleğimi yaptım. Samsun Büyükşehir Belediyesi Aile Yaşam Merkezi’nde kurslar olduğunu öğrendim. Orada takı tasarım kursuna başladım. Pandemi sürecinde ara verildi. Sonraki dönemde başladığımda sertifikalarım çoğaldı. Kurs hocamın teşviki ile çıraklık eğitim merkezinde sertifika almak için başvuruda bulundum. Daha sonra sınavlara girdim. Dekoratif el sanatları dalında sertifikamı aldım. Geçen yıl kasım ayında Amisos Aile Yaşam Merkezi’nde işe başladım. Şu anda usta öğreticiyim. Yeni kursiyerler yetiştiriyorum. Takı tasarım kursumuzda gümüş kazaz çalışıyoruz. Kum boncuk, kasnak dokuma boncuklar ve her türlü el işi olabilecek takılardan yapmaya çalışıyorum. Bu kursta faydamızın olduğunu düşünüyorum. Kendi tezgahlarını açan öğrencilerimiz oldu. Ürünlerini pazarlamaya başlayanlar oldu. Herkes bu kurslara katılabilir” diye konuştu.