Adaylar ne zaman açıklanacak? Ne zaman sahaya inip çalışmalara başlanacak? Nasıl projeler ile seçmenin karşısına çıkacaklar? Seçmene neler söyleyecekler? Bu gibi sorular ile başlayan yerel seçim sürecinin tamamlanmasına artık sayılı günler kaldı. Heyecan artık zirve noktasına yaklaşmış durumda.

Her partiden belediye başkan adayları yaklaşık 2 ay gibi bir sürede kendini ve projelerini vatandaşa anlattı, onlardan 31 Mart Pazar günü yapılacak olan seçimlerde oylarını, bir anlamda desteklerini istedi. Artık sürecin sonuna yaklaşılıyor. 

Trabzon’da seçim sürecinin başından beri dile getiriyoruz. Sonucu en çok merak edilen; en büyük ilçe konumunda olan Ortahisar Belediye Başkanlığı’nı hangi parti ve adayının kazanacağı.
Ortahisar’da AK Parti siyaseten ve belediyecilik anlamında deneyimli bir isim olan Ergin Aydın’ı aday gösterirken, rakip olarak adlandırılan CHP’de yine siyaseten deneyim sahibi eski Milletvekili Ahmet Kaya ile bu yarışa katıldı. Diğer partilerde Ortahisar Belediye Başkanlığı için aday çıkarsa da, tüm kesimlerin büyük ölçüde ortak görüşü, Ortahisar Belediye Başkanlığı yarışı bu iki isim arasında geçecek. 

Şu bir gerçek CHP Ortahisar Belediye Başkan Adayı rakibe göre sahaya erken inerek çalışmalara başladı. AK Parti’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak, mevcut Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’i aday göstermesi, AK Parti çevrelerinde Ortahisar Belediye Başkanlığı konusunda tedirginlik yarattı. Hatta AK Parti’nin Ortahisar Belediyesi’ni riske attığı bile söylendi.

Tüm bu algı ve endişeli söylemleri AK Parti, Ortahisar Belediye Başkanlığı’na Ergin Aydın’ı aday göstererek ortadan kaldırmasını bildi. Ergin Aydın’ın Ortahisar Belediye Başkanlığı’na aday gösterilmesi sürpriz de sayıldı. Adaylığının kesinleşmesinin ardından Ergin Aydın çalışmalar için kolları sıvadı. Önce seçim için çalışma ve ekibini oluşturdu. Ardından hem İl, hem de İlçe Başkanlık SKM’lerinin hazırladığı çalışma programları ile saha çalışmalarına başladı. Oldukça yoğun ve bir o kadar da şevkli geçen çalışmalar ile ilk olarak rakibi gösterilen Ahmet Kaya ile arasında açılan farkı lehine çevirmeyi başardı.
Ha, bir de Ergin Aydın özellikle yeni oy kullanacak gençler arasında tanınmıyor algısını da yıktı. Kendini iyi tanımayanlara iyi tanıttı, yapacaklarını iyi anlatı. Ortahisar’ın hemen hemen tüm mahallelerine giderek vatandaşın sorunlarını, isteklerini, taleplerini yerinde öğrendi, mantıklı çözüm önerilerini sundu.
14 İlkede 61 Proje adı altında projelerini kamuoyu ile paylaştı. Projeleri büyük ilgi ve destek gördü. Kararsız olan bazı seçmenler bile bu projeleri görünce yönlerini Ergin Aydın’dan yana çevirdiler. AK Parti ve projelerinde katkısı ile Ergin Aydın, seçimlere 1 hafta gibi kısa bir süre kala seçim yarışını önemli oranda önde getiriyor.

Bu durumu seçmenle yapılan anketlerde ortaya koyuyor. Anketler seçim sonuçlarının en önemli argümanlarından biri olarak her zaman ön plana çıkmıştır ve önemli bir göstergedir. Ergin Aydın, rakibi pozisyonunda bulunan Ahmet Kaya’nın 10 puanın üzerine yarışı getiriyor (son anket verisi) ve Pazar günü yapılacak olan seçimlere girmeye hazırlanıyor. 

Eğer Pazar gününe kadar veya Pazar günü seçim sandığında farklı bir gelişme yaşanmaz ise, sandıktan AK Parti Ortahisar Belediye Başkan Adayı Ergin Aydın, büyük ölçüde Ortahisar Belediye Başkanı olarak çıkacak. Tüm veriler bu yönde. Ortahisar 87 mahallesi ile Ergin Aydın demiş durumda. Şunu da dip not olarak belirtmekte yarar var, son kararı seçmen sandıkta verecek.