KORE GAZİSİ PİRAĞA UZUN

Kore Harbi'nde Türk ordusuna hainlik yapan "Amerikalı bir generali" alnının tasından vurarak infazını gerçekleştiren, 241'nci Piyade Alay Komutanı Albay Celal DORA' nın askerlerinden 97 yaşındaki Kore Gazisi Pirağa Uzun ile Kahramanmaraş Caddesi'nde karşılaştık. Kore Savaşı'nı, İstiklâl Harbi kahramanlarının torunu olarak sorduk, o anlattı biz ise can kulağıyla dinledik. Kore Türk Tugay Komutanı Tuğgeneral Tahsin Yazıcı'dan bahsederek, piyade askeri sınıfına ait avcı eri olduğunu, yer yer büyük ve küçük çaplı muharebelere iştirak ettiğini ve bin' e yakın Türk Tugayının şehit verdiğini, şehit olan iki Trabzon'lu arkadaşının Kore'de naaşlarının gömülü olduğunu anlatırken gözleri yaşarır gibi oldu. Savaş bitip tekrardan Kore'ye madalya törenine katıldıklarını, olayları o gün ki heyecan ve şevkle anlattı.(Alpay Çakan)

Kore Gazi Pirağa Uzun

TRABZON’U YÜRÜYEREK  ARŞINLAYAN ADAM

İbrahim Onur Topaloğlu. 38 yaşında. Bekar. Yüksek Okul mezunu. Trabzon’u yürüyerek incelemelerde bulunuyor. Trabzon’da  adeta fenomen olan  2. Teoman Yılmaz gibi.  Fanatik Trabzonspor taraftarı. Evinde 90’nin üzerinde yabancı ve 80’e yakın Trabzonspor forması biriktirmiş bugüne. Tarihe ve tarihi yapılara meraklı.

Söz İbrahim Topaloğlu’nun artık, ‘’ Hem spor, hem keşif amaçlı yürüyorum. Annem çocukluktan alıştırdı bizi yürümeye biz de o geleneği sürdürüyoruz. Çoğunun yürüme mesafesi görmediği yerlere biz yürüme gidiyoruz. Rahmetli babam da 70 yaşının üstündeyken çoğunun yürümeyi göze alamayacağı yerlere yürürdü. Trabzon kentindeki noksanları belediye başkanlarına iletiyorum. Sürekli yürüyerek gözlem yapan biri olarak, Trabzon'u yönetenlerin de Trabzon'un sembolü Arnavut taş sokaklar konusunda benim kadar hassas olmalarını rica ediyorum.’’

Trabzon'u Yürüyerek Arşınlaşanh Adam.

ATOM KARINCA:NİYAZİ ARSLAN

Niyazı Arslan. Trabzon’da sağlık memurluğu yaptı yıllarca. Amatör sporcuların yanında olduğu her yerdi. Emekli olunca  Yavuz Selim’de, Hüseyin Avni Aker’de 19 Mayıs Spor Salonu’nda amatör sporcularının yanında yer aldı. O’nun lakabı Atom karıncaydı. Profesyonel futbol da oynayan oğlu Nedret Arslan’dan babasıyla ilgili güzel bir anekdot.

‘’Çantasında ne olduğunu herkes merak etmiştir. Çocukluğum “Babanın çantasında ne var..?” ve “Baban her sahaya girdiğinde para alıyor mu..?” sorularıyla geçti.Türkiye eskiden de aynıydı şimdi de aynı.Emekli olduğu halde çalıştı çünkü bizler vardık,bizler onun sorumluluklarıydık.O sorumlulukların verdiği zorunluluklardan attı en sıkı deparları.Sağlık memurluğundan emekliydi ama çalışmak zorunda olduğundan uzun yıllar deparlarına devam etti. Yavuz Selim’de, Hüseyin Avni Aker’de,19 Mayıs’ta bilimum her spor arenasında basmadık yer bırakmadı. Ve sonunda dönülmeyecek deparı attı ebedi aleme “Atom Karınca’m”.Allah sorumluluklarını yerine getirmek için kendi hayatından vazgeçen,onlar için yılmadan,yıkılmadan sürekli depar atan,çalışan,emek harcayan tüm “Baba”lardan razı olsun.Ölmüşlerin de mekanını cennet eylesin.’’

Niyazı Arslan Atom Karınca

İSTANBUL MEDYASINA  İNAT

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) F Grubu ilk maçında A Milli Futbol Takımı, Gürcistan’ı 3-1 mağlup etti. Ay-Yıldızlı takımda savunma futbolcusu Samet Akaydin başarılı performansıyla herkesin beğenisini kazandı.Mücadeleye ilk 11'de başlayan Samet Akaydin, gösterdiği performansla adeta Gürcistan karşısında duvar oldu. Başarılı savunma oyuncusu son dakikalarda da topu çizgiden çıkardı ve daha sonra dönen topa Kerem Aktürkoğlu skoru 3-1'e getirdi. Ne yazık ki, ebu-cehil  İstanbul medyası, Samet’i neden oynatıyor diye A Milli Takımı’nın İtalyan Teknik Direktörü Montella’yı eleştirip yerden yere vuruyorlardı. Şimdi utandılar mı artık! Trabzon'lu olduğu için İstanbul basını onu yerden yere vurdu, ama yüreğiyle oynayıp bizi ipten kurtaran oydu.Aferin evlat, sen işine bak...

İstanbul Medyasina İnat

GÜNGÖR ŞAHİNKKAYA TAM YERİNDE

Şahinkaya ailesinin Türk futbolunu sunduğu en küçük efsanesi. Futbolu ve kişiliğiyle Türk ve Trabzon futbolunda taraftarlarının gönlünde taht kurmuş bir kişidir. Uzun yıllar TFF’nin altyapı kategorilerinde görev yaptı. Altyapının babasıydı adeta, Elbette Trabzonspor’da görev alması geç oldu tama temiz oldu. Başkan Ertuğrul Doğan’ın dayısı olan Güngör Şahinkaya, geçen sezon başında da Trabzonspor’da görev getirilmesi gündeme gelmişti. Hem Başkan Doğan’a hem de bu güzel görevi kabul eden, 6 lig şampiyonluğu ve sayısız kupaların kazanılmasında Trabzonspor formasını giyen Güngör Şahinkaya teşekkürler.

Gungör Sahinkaya

MİNİK KALPLERE TRABZONSPOR FORMALI JEST

Trabzonspor Yönetim Kurulu Üyesi Birhan Emre Yazıcı, köy okullarındaki ana sınıfı ve özel eğitim öğrencilerine unutulmaz bir bayram hediyesi sundu. Yazıcı, minik öğrencilere Trabzonspor formaları hediye ederek bayramlarını kutladı ve onların mutluluğuna ortak oldu.Trabzon'un çeşitli köy okullarında gerçekleştirdiği etkinliklerle yüzlerce çocuğu sevindiren Birhan Emre Yazıcı, bu kez bayram vesilesiyle Haşilina Yalıncak Anaokulu ve Hızırbey Ülkü İlkokulu'ndaki öğrencilere ulaştı. Yazıcı, ana sınıfı ve özel eğitim sınıflarında eğitim gören miniklere Trabzonspor forması hediye etti.

YAZ TATİLİNDE SPORUN ÖNEMİ

Geleneksel Uçarsu Futbol Turnuvası sona erdi. Beşikdüzü Futbol Okulu Teknik Sorumlusu Gökhan Uzungüngör, tatil deyince akla dinlenmek geldiğini ancak  çocuklarımızın yaz tatilinde yaptıkları spor etkinlikler büyük önem taşıdığını söyledi. Uzungüngör, ‘’Şehrinizde bulunan spor tesislerinden de faydalanıp çocukları; futbol, basket, voleybol gibi spor aktivitelere katılımını sağlayın. Spor yapan çocuğun bedeni daha sağlıklı gelişir. Televizyon ve bilgisayar başında çocuk, sürekli abur cubur ile beslenir. Spor yapan bir çocuk ise düzenli ve sağlıklı beslenmeyi öğrenir. Spor, çocuğun zeka gelişimini olumlu etkiler. Çocuk daha iyi düşünür, algılar ve problem çözer. Spor yapan çocuk daha azimli ve çalışkan olur. Çocuk spor ile disiplinli olmayı öğrenir. Bütün bunlar bireyin özgüven duygusunu geliştirir. İleride yetişkin bir insan olduğu zaman sağlam bir beden ve iyi bir ruh sağlığına kavuşur. Spor yapan çocuk, edindiği disiplinle kötü alışkanlıklardan uzak kalır. Aileler 5- yaşından itibaren çocuklarını yüzme sporuna, 7 yaşından itibaren de cimnastik, futbol gibi spor dallarına, 10 yaşından başlayarak da voleybol, basketbol gibi spor faaliyetlerine göndermelidir. Sporla disiplini edinen çocuk, kötü alışkanlıklardan uzak durabilmeyi başarır. Kazandığı özgüvenle de her zaman başarıyı kolay elde eder’’ açıklamalarında bulundu.

Yaz Tatilinde Sporun Önemi

ŞAMPİYON DERECİKSPOR

Geleneksel Uçarsu Futbol Turnuvasında Fındıklı’ yı penaltılarda 4-3 yenen Derecik takımı şampiyon oldu. Derecikspor Kulüp Başkanı Hakan Kuvvet, ‘’ Uçarsu mahallemizde geleneksel olarak 50 yıldan bu  yana düzenlenen Sera vadisi mahalle ve köyler arası futbol turnuvasında  şampiyon olan Derecik takımımızı kutluyorum. Bu güzel organizasyonda emeği geçen tertip komitesine, sponsorlarımıza, izlemeye her yerden gelen vadimiz halkına, hakemlerimize, sahada alın teri döken bütün sporcu kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bundan sonrasında da kardeşlik, komşuluk ilişkilerine gölge düşürmeden inşallah bu organizasyonu geliştirip festival havasında daha da güzel bir şekilde icra etmek istiyoruz. Herkese saygı ve sevgilerimi iletiyorum.’’ açıklamalarında bulundu.

Derecik1

Derecik2