BEŞİKTAŞ MAÇINDA SINIFTA KALDILAR

Şampiyonluk yarışına erken havlu atan Trabzonspor'un elinde sadece Türkiye kupası kalmıştı. Elde edilecek kupa şampiyonluğu kötü geçen sezon için de bir teselli olacaktı. Artık oyunculardan ne var ne yok bütün güçlerini Beşiktaş ile oynanacak final maçında sahaya yansıtmalarını bekliyorduk.

Ama maalesef Bordo-Mavili oyuncular sınıfta kaldılar.

Bu sezon oldukça kötü bir performans ortaya koyan Beşiktaş'a kupayı kaptırdılar.

Bir Alanya'yı bir Gençlerbirliği'ni yenip kupayı almak başka bir Beşiktaş'ı, bir Galatasaray'ı ve bir Fenerbahçe'yi mağlup ederek kupayı almak başka.

Trabzonspor bunu başaramadı.

Bu maç Trabzonspor'un bu sezonki bir özeti gibiydi.

Sezon başındaki istikrarsızlıklarını bu maçta da gösterdiler.

Kupayı bu sezon vasat bir performans ortaya koyan Beşiktaş gibi bir takıma kaptırmak gerçekten çok acı oldu. Tüm Bordo-Mavili renklere gönül vermiş herkes hala daha bunun derin üzüntüsünü yaşamakta.

Sonuç olarak bu oyuncu kadrosu ile olmayacağı bir kez daha çok iyi görüldü.

Takımı ayakta tutan 3-4 oyuncu var.

Gerisi ise yer kaplamaktan başka hiç bir fayda sağlamamakta.

Yeni sezonda aynı olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına takımda bir revizyona gidilmesi şart. Tabi ekonomik koşullar ortadayken bu değişimi yapmanın zorluğunun farkındayız. Ama başarı isteniyorsa bu zorlukları üstesinden gelinmesi de şart.

ORTA SAHA AYAKTA DURAMADI

Trabzonspor'un kupada Beşiktaş ile oynanan maçta en çok aksayan bölgesi orta saha oldu. Orta sahada görev yapan Umut Güneş ve Berat Özdemir adeta ayakta duramadılar. Beşiktaşlı oyuncular karşısında oldukça aciz duruma düştüler.

Bu iki oyuncunun yetersizliği yüzünden orta sahada üstünlük tamamen Beşiktaş’ın eline geçti. Bu durumda Beşiktaş'ın elini kolunu sallayarak Trabzonspor'un üzerine gelmesine neden oldu. Bordo-Mavili takımda orta sahada ne yıldız yetenekli oyuncular görmüşken şimdi bu takım bu oyunculara mı kaldı demekten kendimizi alamadık doğrusu.

Bordo-Mavili takımın Beşiktaş karşısında aldığı yenilgide orta saha oyuncularının verimsizliği de büyük etken oldu.

Yeni sezonda orta sahaya çok kaliteli takviyeler yapılmalı.

Özellikle bu mevkiye yapılacak yerinde takviyeler Trabzonspor'u farklı çizgiye taşıyacaktır...

TEKNİK DİREKTÖR DEĞİŞTİRMEK SORUNU ÇÖZMÜYOR

Kimse kadro kalitesine bakmıyor.

Hemen teknik heyet hiç vakit geçirilmeden hedefe koyuluyor.

Bu kadro ile çok daha iyisi yapılacağı sanılıyor.

Bu kadro ile en iyi derece lig üçüncülüğü ve kupa hedefine ulaşılmaktı.

Lig üçüncülüğüne ulaşılırken kupa ise kaybedildi.

Beşiktaş bu sezon 5 teknik adam değiştirmesine rağmen ligdeki durumu ortada.

Bir sezonda bu kadar hoca değiştirmesine rağmen en küçük bir değişiklik olmadı. Takım adeta yerinde saydı. Sadece teknik adamlara harcadığı yüksek paralar kaldı.  En büyük başarıları biraz hakem biraz da şanslarıyla birlikte Trabzonspor'u yenerek kupayı almaları oldu. Buradan çıkaracağımız konu teknik direktör değiştirmekle bazı şeyler değişmiyor. Teknik direktör Abdullah Avcı'nın da bu zamana kadar Bordo-Mavili takımda yaşadığı başarılarda ortada. Bu nedenle elde edilen başarılar görmezlikten gelinmemeli. Tabiki yapıcı eleştirilere söyleyecek bir lafımız yok.

Ama art niyetli yorumlar da oldukça sinir bozucu. Gerçekler göz ardı edilmemeli. Bu kadrodan daha iyisini beklemek ancak hayalcilik olur.

Teknik direktörlerin yapacakları da bir yere kadar.

Eğer olaya böyle bakmazsak işimiz teknik direktör değişmekle geçer.

Yeni gelecek teknik direktör kim olursa olsun bu oyuncu kadrosu ile çok fazla yapacak bir şeyi yok. Şimdi gerek yönetime gerekse de Abdullah hocaya sabırlı olunmalı. Yeni sezon için güçlü bir kadro oluşturmak için kollarını sıvamış durumdalar.

Çok iyi transferler yapılıyor.

Yeni sezonda bambaşka bir kimlikte Trabzonspor izleyeceğimize inanmaktayız.

FOUNTAS GİBİLER LAZIM DEĞİL!

Taxiarchis Fountas…

Trabzonspor’un sezon başında renklerine kattığı oyunculardan.

Bu oyuncuyu kim keşfetti ve transferini gerçekleştirdi gerçekten çok merak konusu bir durum. Sıradan bir oyuncu.

Trabzonspor gibi şampiyonluğa oynayacak bir takımda forma giyinme şansı hiç yok. Gerçekten Trabzonspor adına son yıllarda gerçekleştirilmiş en büyük hatalı transferlerden biri olmuş. Bu oyuncunun takıma hiç bir katkı sağlayamayacağı ortada. Şimdi zararın neresinden dönersen kardır hesabı bu oyuncu ile en az maddi kayıp ile yollar ayrılmalıdır. 

ŞAMPİYONLUK İÇİN KALETELİ OYUNCU ALINMALI

Günün sonunda hep bir transfer yapılırken çok dikkatli olunmasına geliyoruz.

Bir transfer yapılırken en ince ayrıntısına kadar araştırma yapılması gerektiğine vurgu yapıyoruz. Sıradan oyuncular alınacağına hiç alınmaması daha iyi olur diyoruz. Çünkü bu oyunculara verilen transfer ücretleri hiç de küçümsenemez miktarlarda. Zaten ekonomik olarak sıkıntılı olan Trabzonspor yanlış transfer politikaları ile iyice zor durumda bırakılmamalı. Yeni sezonda ligin oldukça zorlu geçeceği ortada.

Bu nedenle eğer Bordo-Mavili takım şampiyonluk yarışında iddialı olmak istiyorsa kaliteli oyuncularla yollarını birleştirmeli.

Aksi taktirde dost acı söyler misali bu yılki olumsuz tabloyu yeni sezonda da izlememizin hiç de sürpriz olmayacağı ortadadır.  

1-276

KALEYE UĞURCAN  SEVİYESİNDE TRANSFER LAZIM

Trabzonspor’da birçok mevki için transfer iddiaları ortaya atılıyor.

Ancak sadece kaleye hiç isim geçmediğini görmekteyiz.

Kaç yıldır takım adeta tek bir kaleci ile idare edilmekte.

Bütün yük Uğurcan’ın üzerinde. Uğurcan’ın arkasındaki genç isimlerin Bordo-Mavili takımın kalesini koruyacak yeterlilikte değiller. Yeni sezonda eğer Uğurcan giderse en az 2 kaleci Uğurcan kalması durumunda Uğurcan kalitesinde bir file bekçisi muhakkak takıma transfer edilmeli.

Her mevkide olduğu gibi kalede de rekabet ortamı sağlanmalı.