Doğu Karadeniz’in abisi olarak görülen Trabzon’dan, Samsun-Sarp Yüksek Hızlı Tren (YHT) konusunda bugüne kadar ciddi bir adım bekleniyordu.  Ordu, Giresun ve Rize bu konuda Trabzon’u bekliyordu, abisini. Hatta bu işin başını, daha cesur çeken Ordu oluyordu. Ancak abi olan Trabzon’da bu heyecan görünmüyordu.    

Zaman zaman bu işin önünü kesebilmek, engelleyebilmek için “dostlar alışverişte görsün” misali girişimler oluyordu. Bunun farkında olan gerek Trabzon halkı ve gerekse diğer iller TTSO’sının ve diğer ST’kaların harekete geçmesi bekleniyordu. Çok şükür ki nihayet bu beklentisi gerçek oldu ve ufukta umut göründü. İnşallah aşağıya oturulmaz ve önümüzdeki günlerde düzenlemeyi düşündüğümüz, geçmişte olduğu gibi, bizim eylemlerimizin ve girişimlerimizin önü kesilmek istenmiş olmaz. Çünkü bilindiği üzere 100 yıldır gündemde olan ama ‘öncü rolünde’ görünenler tarafından hep engelleniyordu. Ancak bugüne kadar asıl beklenen Trabzon Ticaret Sanayi Odası’nın (TTSO) hareketiydi ve o da ilk defa harekete geçmiş oldu. Artık heyecanlanmak hakkımız olsa gerek.    

Trabzon Ticaret Odası’na ve onun etrafında buna gerçekten omuz vermek için toplanan her şahsı ve kurumu şimdiden tebrik ve teşekkür ediyorum. Tarih sizleri unutmayacaktır.   

(Mümin Sağlam)