Dün, yerel gazetelerimizin birinde, Rize Mv. Sn. Muhammet Avcı’nın talihsiz bir açıklamasını okudum. Bu açıklamayı sıradan biri yapmış olsaydı veya bir iş insanı yapsaydı bu kadar talihsizlik olarak nitelendirmezdim. Çünkü iş insanlarının önceliği milletin menfaati değil, kendi şahsi menfaatleridir, onlara normal sayarım. Zaten bu yüzden de bölgenin demir yolu engelleniyor ya. Ama bir “millet vekili” olunca gerçekten çok üzüldüm.   

Oysa biz, Trabzonlular olarak, Doğu Karadeniz illeri ile birlik içerisinde olup, kardeşçe, birlikte hareket etmeye çalışırken Sn. Vekil, güneyden bir demir yolunu savunarak olayı baltalamaya çalışıyor. Biz, güneyden Trabzon’a bile gelmesi istenen demir yoluna başından beri karşı duruyoruz. Neden? Çünkü bu her açıdan yanlıştır. Öncelikle adaletsizliktir.  Komşu illerimize de haksızlıktır, bölgemize de. Doğrusu Samsun-Sarp YHT demiryoludur.  

Bölgenin menfaati için, kalkınması işin aklı başında, bölgenin alî çıkarlarını düşünen herkes bunu böyle düşünür. Sokakta en cahil birine bile sorsanız bunu söyler size. Bir Mv’linin böyle bir beyanatı son derece talihsiz olmuştur.   

Bölge için, demiryolunu, güneyden savunanların hiçbirinin dürüst olduğunu, bölgenin menfaatini düşündüğünü ve hatta bölgeye demir yolu gelmesini istediğini de sanmıyorum. Sebebine gelince:   

Öncelikle bu bir adaletsizliktir. Dolayısıyla da bu adaletsizlik sebebiyle; haklı olarak bölge illeri arasında bir tartışma yaratacak, sürtüşmeye sebep olup bir birlik sağlanamayınca da demiryolu rafa kalkacaktır. Aslında bu çıkışların da bilinçli yapıldığını düşünüyorum.  Sırf bunu engellemek için.  Herkesin kendi şahsi menfaatini düşündüğü yerde kavga çıkar. Burada oluşturulan da budur. Oyuna gelmeyelim, arkadaşlar, birlik olalım!

Kim ki, hangi ilde olursa olsun, güneyden, Karadeniz’e bir demir yolu görüşünü ortaya atıyorsa bilinmelidir ki o, bu işi baltalamaya çalışıyordur, demir yolunu savunmaya değil.   

Aklı başında herkes Samsun-Sarp demiryolu der. Çünkü bölgenin batıyla, gerek lojistik ve gerekse yolcu sirkülâsyonu bu güzergâh boyuncadır. Çünkü güneyden gelebilecek bir demiryolu, coğrafi şartlar gereği de çok zor ve işlevsel değildir. Hangi birimiz batıya giderken ya da batıdan bölgeye gelirken Erzurum veya Erzincan güzergâhını kullanıyoruz? Veya yolcu taşımacılığı bu güzergahtan oluyor?     

Üstelik iktidar partisi Teşkilat Başkan Yardımcılığı ve Karadeniz Bölgesi illerinden sorumlu Teşkilat Koordinatörlüğünü yürütmekte olan biri...! Çok üzüldüm.  

Evet, şu bilinmelidir ki, kim; güneyden, Karadeniz’e bir demir yolunu savunursa o, bu işi baltalamaya çalışıyor demektir.  Burada önemli olan; bölgenin kardeşliği, birliği, kalkınması, hizmet ve refahıdır. Biz; Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun olarak bölgenin kardeş illeriyiz.   

(Mümin Sağlam)