Bu sezon ligde Trabzonspor'un en önemli hedefi hiç kuşku yok ki kupa. 

Bordo-Mavili ekibin kupada yarı finaldeki rakibi Karagümrük'tü. 

Beklentimiz bu sezon ligde beklentileri boşa çıkartan Bordo-Mavili ekibin Kararagümrük karşısında rövanş maçı öncesi avantajlı bir netice elde etmesiydi. Dolayısıyla saha ve seyirci avantajını da kullanarak Karagümrük karşısında varını yoğunu ortaya koyarak oynayacak bir Trabzonspor izleme beklentimiz hâkimdi. 

Ama Bordo-Mavililer ortaya koydukları futbolla bu beklentilerimizi boşa çıkardıklarını söyleyebiliriz. Buna karşın maça iyi başlayan ve 90 dakika boyunca Bordo-Mavili takıma zorluklar çıkaran bir Karagümrük izledik. 

Trabzonspor istediği futbolu ortaya koyamadığı ve uzun süre bir kişi eksikle oynamak zorunda kaldığı bu kritik mücadeleyi yine de kazanmasını bildi. 

Belki küçükte olsa bir skor avantajı elde ettiler ama bu sezon ligdeki performansları ortada olan Karagümrük karşısında çok daha iyisini yapabilirdiler. Artık rövanş maçında bir sürpriz sonuç ile karşılaşmamak adına bu ilk maçtan gerekli dersler alınmalı. Aksi taktirde kupa hedefine bu kadar yaklaşılmışken dost acı söyler misali hüsran yaşanması da kaçınılmaz olacaktır. 

Trabzonspor'un ilk maçta mağlup ettiği rakibini ikinci maçta da devirip adını finale yazdıracağına inanıyoruz. 

Yeter ki gerçek futbollarını sahaya yansıtsınlar. 

Arzumuz kupanın bu sene Trabzon'a gelmesi.

1-224

İKİ FARKLI FIRTINA

Trabzonspor kupa sınavının ardından rotasını lige çevirirken kozlarını paylaştığı ekip Gaziantep'ti. Bordo-Mavili takımın ligde can derdinde olan Gaziantep karşısında ilk yarıda ortaya koyduğu performans gerçekten felaketti. 

Ne ayaklarında top tutabildiler ne isabetli pas akışında bulunabildiler ne rakip yarı sahasında üretkenlik sağlayabildiler ne de savunma yapabildiler. 

Oldukça düşük tempoda oynadılar. 

Hiç bir üretkenlikleri yoktu. 

Tek yaptıkları şey Gaziantep'i izlemekti. 

Kadro kalitesi çok sınırlı olan Gaziantep bu sezonki belki de en iyi performansını bu ilk yarıda sahaya yansıttı. Attıkları 2 golün yanı sıra bir topları da direkten döndü. Böyle bir Trabzonspor'u hiç beklemiyorduk açıkçası. 

Adeta kabus gibi geçen ilk yarının ardından ikinci yarıda gerçek Trabzonspor'u izlemeye başladık. Maçın başlamasıyla birlikte oyunu rakip kaleye yıkan Bordo-Mavili takımdan goller bulmasını bekliyorduk. 

Nitekim ilk yarıdaki Trabzonspor gitmiş yerine bambaşka bir kimliğe bürünmüş bir takım gelmişti.  Trabzonspor bu yarıda kasırgaya dönüşürken Gaziantep'i adeta yerle bir ettiler doğrusu. Peş peşe gelen goller ile birlikte Trabzonspor 2-0 yenik durumdan maçı bir anda 4-2 üstünlüğe taşımayı bildi. 

Bu Trabzonspor'u gördükten sonra ilk yarıda neredeydiniz demekten kendimizi alamadık. Her iki yarıda tam tersi performanslar ortaya koyan Trabzonspor Gaziantep önünde çok önemli bir üç puanın sahibi oldu. 

Ligde üçüncülük yarışında rakiplerinin kendisini yakalamasına da fırsat vermedi.

ORTA SAHA ÇOK ÖNEMLİ

Trabzonspor'un orta saha oyuncusu Berat Özdemir'in Gaziantep karşısındaki performansı felaketti. 

Takım onun sahada kaldığı 45 dakika boyunca 10 kişi oynuyor gibiydi. 

Adeta yerinde durarak oynayan Berat ne savunma anlamında ne ofansif anlamda takıma hiç bir katkı sağlayamadı. Berat Özdemir'in tek yaptığı yana pas, kaleciye pas oynamaktı. Kritik pozisyonlarda yaptığı pas hataları da kabul edilebilir gibi değildi. Sorumluluk alayım takımı atağa kaldırmayın gibi bir oyun anlayışından yoksundu. Berat çok istikrarsız bir futbolcu. Trabzonspor bu sezon şampiyonluk yarışına erkenden havlu attıysa işte buna Berat gibi oyuncularının düşük performans ortaya koymaları neden oldu. Bordo-Mavili ekip yeni sezonda şampiyonluk mücadelesi içerisinde olmak istiyorsa özellikle orta sahası için meziyetli oyuncular kadrosuna dahil etmesi şart. Aksi taktirde sonuçlar ortada.

DÖRT DÖRTLÜK ONUACHU 

Paul Onuachu fırtınası... 

Tam ritmini bulmuşken attığı ve attırdığı gollerle Trabzonspor'a büyük katkı sağlarken milli takımın yolunu tuttu. Milli takım dönüşünde ise sakatlık yaşayarak uzunca bir süre takımdan ayrı kaldı. Gaziantep maçında yeniden formasına kavuşan Onuachu'nun takıma dönüşü ise muhteşem oldu. 

Attığı bir birinden 3 golün yanı sıra bir de asist yaptı. 

Adeta Trabzonspor'u bu maçta tek başına sırtlayan isim oldu. 

İşte kalite farkı bu olsa gerek. 

Kaliteli ayaklarınız varsa skor ne olursa olsun böyle maçı kendi lehinize çevirme şansınız olabiliyor. Onuachu da kalitesini göstererek adeta Gaziantep'in fişini çeken isim oldu. Uzun süren sakatlığının ardından golleri ve asisti ile geri dönmesi kendisi açısından da büyük moral oldu. İyi bir Onuachu'ya özellikle en büyük hedef olan kupa maçlarında büyük iş düşecek. 

Onuachu'yu Gaziantep karşısındaki iyi performansından dolayı kutluyor bundan sonraki maçlarında da gollerini atmaya devam etmesini bekliyoruz.

2-9

KENDİNİ GELİŞTİR ENİS 

Enis Destan...

Trabzonspor'un genç ve gelecek vadeden oyuncusu. 

Ancak gel gör ki bu oyuncu kupada Karagümrük karşısındaki gördüğü kırmızı kart hiç kabul edilir gibi değildi. Hiç gereksiz bir şekilde gördüğü kırmızı kartla birlikte takımını bu hayati derece de öneme sahip maçta sahada 10 kişi bırakmıştı. 

Kupada kalan maçlarda da forma giyemeyecek.  

Daha yolun başında olan Enis'in bu sorumsuzluğunun gerçekten hiç kabul edilecek bir tarafı yok. Eğer Enis Destan gerekli dersleri almazsa kariyeri açısından bu gidişatı pek hayırlı olmaz. 

Hiç bir zaman havaya girmemeli ve her hafta nasıl daha iyi olurum bunun savaşını vermeli.

TRANSFERDE ÇOK TİTİZ DAVRANILMALI

Trabzonspor'da transfer çalışmaları da son sürat devam etmekte. 

Birçok futbolcunun adı Bordo-Mavili takımla anılmakta. 

Ancak sürekli dile getiriyoruz. 

Yapılacak transferler iyice araştırma yapılarak alınmalı. 

Yetersiz yapılan transferlerin Trabzonspor'u nasıl durumlara düşürdüğü malum ortada. Eğer yeni sezonda başa oynamak amaçsa kaliteli isimler kadroya dahil edilmeli. Yeni transferlerin katkısı Trabzonspor'un ligdeki kaderini yakından tayin edecektir. 

Güçlü bir Trabzonspor için tüm şartlar zorlanmalıdır.